Yeni Çağın Girişimcisi

Kategori: MAKALELER | 0

1-entrepeneur

Girişimci  öncelikle bir vizyonu olmalı. Daha doğrusu bir derdi olmalı. Dünyayı değiştirmek daha yaşanılır kılmak, yaşamı kolaylaştırmaya katkı koymak gibi büyük hayalleri olmalı. Büyük düşünmeli küçük başlamalıdır.  Girişimci, meraklı, yaratıcı ve sorgulayıcı olmalı hatalardan ders almalı başarısızlıklardan yılmamalı hayatın her zaman  iyiye gideceği olan umudunu hiçbir zaman kaybetmemelidir.

rebilmeli ve bunlardan yaralanmasını bilmelidir. Girişimcinin sürekli çaba göstermesi gereken en önemli uğraşısı    sürekli tekrarlanabilir ölçeklenebilir yeni bir iş modeli için bitmez tükenmez gayret göstermesidir. Genel anlamda başarılı girişimciler; yeniliklerin peşinde koşan, kendini iyi tanıyan, bilgi sahibi, sabırlı, takımını motive eden, yaratıcı, özgüvenleri olan, risk almayı seven kişilerdir.

Girişimci  karşılaştığı sorunlarda sürekli yeni yöntemler geliştirmeli  denemelerinde başarısız oluyorsa teknik ve yöntemlerini değiştirmeli, işinde düzenli artan ve ölçülebilen satış rakamlarına ulaşıncaya kadar işini geliştirmelidir. Burada odak noktası müşteridir. Müşteri satın almazsa yapılan yatırımın  hiçbir önemi yoktur. Müşteri neden alır? Ne bekler? Ne ister? Nasıl karar verir? Bu soruların iyi bilmesi gerekir.    Müşterisini iyi belirlemeden yapılan hiçbir girişim başarılı olması mümkün değildir. Masa başında yapılan işlerde her zaman evdeki hesap çarşıya uymaz. Sokağa çıkmak gerekir, müşteriye sormak gerekir.

Sadece sermaye konularak iyi hazırlık yapılmadan,herkesin yaptığı  belirli işleri yapmak devri geçti. İşini sürekli yenilemeyen yeni pazarlar bulmayan ya da kendi pazarını yaratamayan girişimcilerin başarılı olma şansı çok düşüktür. Müşteri beklentileri artmıştır, rekabet tüm sektörlerde çok yoğundur.

Kolay taklit edilebilen  işletmeler kalıcı olamamaktadır. Müşteri, farklı orijinal yeni hizmet ve ürünler istemektedir.  Günün ve geleceğin  şartlarına  ihtiyaçlarına, müşteri beklentilerine  uygun geliştiren sürekli değer yaratan yenilikler yapan işletmelerin  ömrü daha uzun olmaktadır.  

 

Bir Cevap Yazın