Vizyonun varsa Varsın..

Kategori: MAKALELER | 0

Vizyonun varsa Varsın..

 

Vizyonun anlamı: Gösterim, görünüm, ülkü, ileri görüş demek.   

“Gideceği limanı bilmeyen gemiye hiçbir rüzgârdan hayır gelmez. ”sözü buna güzel bir örnektir.   

"Kim daha çok düşünür, daha çok bilir, geleceği daha iyi öngörürse o kazanır. İşte hayat budur!"   

Hedefi olan insan sıkıntılara zorluklara katlanır. Hedefi olanın başarma azmi olur, yaptıkları anlam kazanır, niye sıkıntı çektiğini bilir sonunda alacağı ödüle odaklanır, önündeki engeller vız gelir, hedefi ona zorlukları aşması için direnç kazandırır.  Hayatımızda hep bir yerlere sürükleniriz, ya olayların akışına kendimizi bırakır ya da ona yön veririz. 

Eğer hayatın akışına kendimizi bırakırsak sonuçlarına da katlanmamız üzülmememiz gerekir. Çünkü bunu biz istedik, nehirde başıboş sürüklenen kayık gibi hiçbir şey yapmadık, sadece izledik.   Ama o nehirde sürüklenirken dümeni elimize alıp ulaşmak istediğimiz sakin bir limanı hedeflersek buna mutlaka ulaşabiliriz. Bu bizim elimizde. Nehre karşı olmak değil tabi ki amacımız buna gücümüz yetmez. Amaç, durum ve şartlara uygun yön belirleme ve amaçlarımıza ulaşmak için çaba göstermek, yapmamız gereken budur. Hedefimize inanırsak ve gereğini yapmaya hazırsak yol alırız yapmazsak kendi dar dünyamızda esir oluruz. Mutsuzluk, nedenini anlayamadığımız ve hep başkalarını suçladığımız başarısızlıklar peşimizi bırakmaz.

İşletmelerde böyledir eğer bir işletmenin hedefleri yoksa içinde bulundukları rekabetin acımasız zor koşullarına dayanmaları çok zordur. İşletmelerin uzun dönemde ulaşmayı umdukları stratejik hedeflerin en genel adı da vizyon dur. İşletmenin vizyonu yani sonunda ulaşmak istediği, gelmek istediği yeri tam belirlemişse ve ona bir süre koymuşsa, ne fiyat artışları, ne rakipler ve piyasa koşulları onu yolundan durduramaz.   

İşletmeler için büyük düşünmek-vizyon- bunun için küçük başlamak önemlidir. Çevremizde gördüğümüz birçok kuruluş bir zamanlar ufacık bir işletmeydi zamanla büyüdüler ve hedefleri için çalıştılar. Hedef koymak işletmelerin çabalarının boşa harcamasına engel olur. Vizyon ile kaynaklarımızı israf etmeyiz tüm gücümüzle enerjimizle hedefimize kilitleniriz.   

Karanlıkta gezginlere yol gösteren kutup yıldızı gibi vizyonumuz da bize yol gösterir, zorluklar karşısında direnç verir, güç verir, enerji verir.   Hedefi olan kişiler ve işletmeler başarılı olurlar. 

– See more at: http://www.antalyabugun.com/makale/vizyonun-varsa-varsin-22472.html#sthash.3al8LkrS.dpuf

Bir Cevap Yazın