Antalya’da Kültür Turizmi ve Elmalılı Hamdi Yazır Kent Müzesi  

Kategori: Gezi, MAKALELER | 0

 

  hamdi_yazir_müzesi                                                      

 

  Elmalılı Hamdi Yazır Kent Müzesi ziyaretçilerin bekliyor

 

Elmalı’nın tarihi ve kültürel değerlerinin korunması ve tanıtılmasını teşvik amacıyla hazırlan ‘’Şehr-i Elmalı’’ projesi kapsamında  kent müzesi, din  bilgini Elmalılı Hamdi Yazır adıyla anılıyor.

Elmalı ilçe merkezindeki kentsel sit alanı içerisinde ‘kültür varlığı’ olarak tescilli 127 yapıdan birisi  olan Badazlıların Evi’nin restorasyon projesi tamamlanarak proje hayata geçti.  Binanın restorasyonu ve müze olarak düzenlenmesi 8 ayda tamamlandı. Bir dönem Ziraat Bankası Elmalı Şubesi olarak kullanılan ‘Badazlıların Evi’, mirasçıları tarafından Elmalı Belediyesi’ ne bağışlanmıştı.

Elmalı Kaymakamlığı’na bağlı Köylere Hizmet Götürme Birliği (KHGB)’nin koordinatörlüğünde yürütülen projenin ‘’Şehr-i Elmalı’’ projesi Elmalı Kaymakamlığı, Elmalı Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi, Elmalı Meslek Yüksek Okulu, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Elmalı Kültür Turizm Dayanışma Derneği ve Elmalı Müzesi’nin ortak çabalarıyla geliştirildi. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) da 45 bini restorasyon ve 54 bini teşrifat giderlerinde kullanılmak üzere projeye 150 bin TL hibe desteği verdi.  Müze Elmalı  Kaymakamlığı  tarafından   müze olarak   Elmalı Belediyesi’ne devredildi. Müze şimdi açık olarak ziyaretçilerine hizmet veriyor.

Projede amaç,  Elmalı’ da yok olmakta olan tarihi konakların korunmasında bir bilinç oluşturmaktı. Badazlıların Evi’nde yaşamamış olsa da bu binadaki sergileme ile Elmalılı Hamdi Yazır’ ın ev yaşamını ve kendisini anlatmak ve Elmalı’ nın yok olmakta olan tarihi bilgi ve dokümanlarını  bir yerde toplayıp yok olmasını engellemektir. Proje kapsamında ayrıca ilçe merkezindeki turistik değerlere rahatça ulaşılabilmesi  için tanıtım tabelaları,   broşür, CD ve web sitesi hazırlanandı.  

  Karyağdı Mahallesi Selahattin Topçu Sokak’taki ‘Badazlıların Evi’ yığma kerpiç ve ahşap ile 1938’de yapılmış. Bina bir dönem   Ziraat Bankası daha sonra da Müftülük olarak da kullanılmış.   Müze binası restorasyon çalışmalarının başlaması nedeniyle düzenlenen açılış törenine Elmalılı Hamdi Yazır  Sempozyumu için ilçeye gelen katılımcılar ve E. Hamdi Yazır’ın İstanbul’da yaşayan akrabalarından Hamdi Yazır ve diğer torunları da  katılmıştı.

 

 

 

Bir Cevap Yazın