İş kurarken temel soru “Problem ne?”

Kategori: MAKALELER | 0

Kurmak istediğimiz işimizin müşteri beklenti ve ihtiyaçlarına çözüm getirip getirmediğini iyi anlamamız için çeşitli araştırmalar yapmalıyız. Bu araştırmalar sorun ve ihtiyaçları daha iyi anlamamızı sağlayacak, dolayısıyla gerçek işe yarar çözümler bulmamızı kolaylaştıracaktır.

Geliştirdiğimiz ürün yâda hizmetin sorun çözücü olması gereklidir.

Kendi yargı ve varsayımlarımıza göre oluşturduğumuz çözümler müşterilerin ilgisini çekmeyebilir. Bunun için sokağa çıkmalı ve insanlara sormalıyız. Ürünümüzün satılabilir olması, sorun ve ihtiyaçlara çözüm getirmesi sayesinde olacaktır.

Mevcut durumda sorunlar nasıl çözülüyor ve bizim çözümümüzün farkı ve faydası nedir? Bunun iyi anlaşılması gerekir. Masa başında bulduğumuz çözümler uygulamalarla hayata geçirilmediği sürece ekonomik bir anlamı yoktur.

Müşterilerin sorununu gerçekten iyi anlamamız gerekiyor. Sorunun çözümü için potansiyel müşteri sayısı yeterince büyük mü? Sorunlar insanları gerçekten başka çözümler aramaya itiyor mu?

Müşteriler yaşadıkları sorunlarının çözümü için arayışları var mı? İnsanlar çevrelerine bunlardan bahsediyor mu? Çözüm için harcayacağımız emeğin ciddi bir pazar yaratıp bize kazanç getirip getiremeyeceğini bilmek zorundayız.   Sorunu iyi tespit edebilirsek çözümü de doğru geliştirebiliriz.

Sorunu çok boyutlu görerek iyice anlamamız bunun için çok önemli, yoksa büyük emek ve masraflarla geliştirdiğimiz ürün sorunlara cevap veremezse ciddi kayıplar yaşayabiliriz. Zaten sorunu anlamak çözümün yarısını bulmak demek değil midir? Müşteri keşfi çalışmalarımız sorun yaşayan birçok insanla görüşüp sorunlarını anlamamız ve kendi çözümümüzü test etmemiz de bize sayısız yararlar sağlayacaktır.

Pazar araştırmalarımız, çözümümüzün eksik yanlarını geliştirmemize piyasa pazar ve ihtiyaçları doğru değerlendirmemize, başta yanlışlar yapmamıza engel olacaktır. Kalıcı sürdürülebilir karlı işyerleri için müşterilerimizin sorunlarını iyi tespit etmeden ve doğrulamadan adım atmamalıyız.  Müşterilerimizin sorunlarına mevcut çözümlerden daha işe yarar çözümler bulursak kazanabiliriz.