Hayat boşluğu affetmez!

Kategori: MAKALELER | 0

Girişimcilikte boşlukları görebilmek önemlidir. O boşluklar bizim işimizi büyütmemize kendi pazarımızı oluşturmamıza neden olurlar.

Boşluklar neden oluşur? ,

Pazarın istediği unsurlarda yani değer önerisin de ürün yada hizmetlerde başkalarının yapamadığı, eksik bıraktığı, aksattığı, beceremediği işlerde boşluklar oluşur. Bu boşlukları mutlaka birileri doldurur.

Ekonomi boşluğu affetmez.

Bu boşlukları görebilen girişimciler bir adım önde ilerler. Piyasaya kısa sürede hakim olur,  iyi gelir elde ederler. Büyük firmaların açık bıraktığı yapmaya değer görmediği birçok iş fırsatları vardır. Akıllı girişimci bunları görür ve bunlarla ilgili işler yaparak pazar potansiyelini geliştirir.  Bir de hiç kimsenin yapmadığı, az ama kaliteli ürünlerle pahalı fiyatlarla satılabilecek ürünler vardır. İyi ve özel ürünler üretilirse bu müşteri kitlesine satılabilir.

Hedef kitlenin iyi tanınması beklenti ve ihtiyaçlarının iyi belirlenmesi gereklidir. Kişiye özel üretim yapan işletmeler de iyi kazanç sağlayabilir. Tamamen kişilerin kendi özel ihtiyaç ve beklentilerine göre özel üretim yapan işletmeler, ürünlerini rekabet olmadığı için iyi fiyattan satabilirler.

Örneğin Antalya – Elmalı ilçemizde butik şarap üretimiyle dünya çapında ödülleri olan Likya Wine buna örnektir. Bölgenin üzüm kalitesi ve geçmişinden kaynaklanan tarihte şarap üretimiyle ününü fark eden ve yatırım yaparak özel pazara hitap eden Likya Wine, bilinen şarap markalarının yanında tamamen özel üretim ve kalitede farklı tatlar arayan müşteri kitlesine hitap etmeyi başararak ödüller almayı başarmıştır. Az ama kaliteli üretimle bölgenin özel tatlarını keşfederek bundan katma değer yaratmıştır. Türkiye nin sayılı markaları arasına girerek dış pazarlarda satış başarısını göstermiştir.

Pazar boşluklarını görebilmek iyi araştırma, piyasa bilgisi, müşteri çeşitlerini iyi tanıma ve kavramakla mümkündür. Pazardaki boşluklar yeni fırsatlar yaratır. Kendi pazarımızı ve müşteri kitlemizi yaratarak rekabetin az olduğu pazarda hâkimiyetimizi daha kolay sağlarız.