Kadınlarımız Girişimcilikte İleride…

Kategori: MAKALELER | 0

Kısa bir süre önce gerçekleştirdiğimiz kadın girişimcilerimize verdiğimiz eğitimden bahsedeceğim.  AGİDER ( Akdeniz Girişimci İş kadınları Derneği), AKGİM ( Akdeniz Üniversitesi Girişimcilik ve İş Geliştirme Merkezi ) ve İŞKUR (Türkiye iş Kurumu ) işbirliğinde iş kadını adaylarına KOSGEB destekli girişimcilik kredisinden faydalanmak için “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” Projesinde eğitimci olarak görev aldım.
Bu güne kadar birçok girişimcilik ve iş geliştirme eğitimlerinde yer aldım. 25 tane kendinden emin, girişmeye hazır, dikkatli özenli çalışkan sadece kadınlardan oluşan bir gruba İlk kez eğitim verdim.  Bana göre dolu dolu geçen 4 gün boyunca eğitimimizi başarıyla tamamladık.    Agider öncülüğünde Akdeniz üniversitemiz AKGİM de verilen eğitim İŞKUR   ve KOSGEB’in desteğiyle yapıldı.  Eğitime katılan hepsi birbirinden çalışkan istekli enerji dolu olan kadınlarımızın yaş aralığı 20 ve 60 tı,  eğitim düzeyleri ilkokuldan yüksek lisansa kadar farklı eğitim yaş ve mesleklerden olmalarına karşın çok iyi bir uyumla eğitimi sürdürdüler ve tamamladılar. Birbiriyle çok iyi anlaşan verimli bir  ekip yaratmaya çalıştık.
Ekibimiz eğitim sonunda da dostluklarını sürdürmekteler.  Eğitim anlayışımız önce ekip olma ve uygulamalı takım çalışmalarıyla sürdüğü için keyifli ve yararlı geçti. Birçok konuda bilgi paylaşımları ile birçok meslek ve uğraşı hakkında karşılıklı bilgi alışverişleri yapıldı. Hem eğlendik, hem karşılıklı öğrendik ve çalıştık hem de yeni dostluklar kazandık.       Eğitimde hayal gücünün önemi, iş fikrinin oluşturulması, fizibilite araştırması, mali analizler, yapılabilirlik araştırmaları, iş modeli, iş planı üzerine yapıldı. Katılımcılar eğitim sonunda kendi iş fikirlerini sundular. Eğitimimizde sunum becerilerini ve içsel motivasyonda öz güven geliştirici çalışmalarda yapıyoruz. Hedef belirleme vizyon oluşturma ile sadece para kazanmak için iş kurmak değil sürdürülebilir bir iş kurmak ve hayata katkı sunmayı da işliyoruz. İş kurmak hayata bir anlam katmak fark yaratmaktır eğer rakiplerinizden farkınızı ortaya koyamazsanız sürdürülebilir bir iş kurulamaz.  Bana göre oldukça keyifli geçen eğitimde girişimci kadınlarımız iş kurmada eğitimin önemini ve işin bilinçli kurulması gerektiğini anladılar. Kadınlarımız eğitimde ne kadar ilgili ve çalışkan olduklarını gösterdiler. Kadın girişimcilere imkânlar verildiğinde neler yapabileceğini çok daha iyi görebiliyoruz. Hayatın birçok yükünü üstlenen kadınlarımız girişimcilikte de başarılılar.  Agider in girişimciliğin geliştirilmesi ve bilinçli yapılması için verdiği destek ve ilgiden dolayı teşekkür ediyorum. Kadınlarımızı her durumda desteklememiz gerekiyor Çünkü kadınlar iş yaşamına renk,güzellik, kalite ve özen getiriyorlar.   Kadınlarımız girişimin bir eğitim ve bilgi işi olduğunu kavradılar çünkü bilgisizce kurulan işler uzun süreli ayakta kalamıyor. Bu tür eğitimlerin işyeri açma ruhsatı verilirken zorunlu tutulması ve yaygınlaşması dileğimiz. Agidere girişimci eğitmeni olarak bana gösterdikleri takdir için de teşekkür ediyorum. Kadın girişimcilerimizi destekleyelim.