Kusursuzluk; Hiç bitmeyecek yolculuk

Kategori: MAKALELER | 0

Hangi işi yaparsak yapalım o işi mükemmel yapmanın yollarını aramamız gerekiyor. Eğer işimizde aranan biri olmak istiyorsak, iyi gelir kazanmak istiyorsak, rakiplerimizden üstün olmak ve tercih edilir olmak istiyorsak işimizi kusursuz yapmayı ve her yapışta daha mükemmele ulaşmayı hedef edinmeliyiz.

Bu çaba hiç bitmeyecek sonu olmayacak bir çaba olacaktır. Kusursuzluk hiç bitmeyecek bir yolculuktur. Bizi ve işimizi diğerlerinden farklı kılar. Marka olan birçok işletmenin kurumun hareket noktasında da hep daha iyi olma mükemmele ulaşma gayreti yatar.

Kurumsal bir işletme olabilmek için işimizde sistemli düzenli çalışmak, hata yapmamaya odaklanmak, hata yapsak da onu hemen düzeltmek ve işimizi sürekli iyileştirmek anlamına gelir. İşimizin daima arkasında durmak müşteri memnuniyeti ve gelişmemiz için önemlidir. Bazı kurumsal işletmelerde bile görebiliyoruz ki hatalı ürün veya hizmet gerçekleştiğinde sorumlu bulmakta zorlanabiliyoruz. Firmalar bazen ürünlerinin arkasında durmaya biliyor veya sadece ürünü değiştirmekle veya iade almakla sorunu o an için çözüyor.

Ama kendi kurumsal geleceği için sorunun sorumlularını zamanında iyi tespit etmezse benzer sorunlar birçok kez yaşanacak ve kurum kimliği zamanla zarar görebilecektir. İşimizde çalıştırdığımız kurum değerleriyle bağdaşmayan bir çalışan çok iyi bir markaya zarar verebilir ve telafi edilemeyen sıkıntılara yol açabilir.

Bunun yanı sıra henüz marka olmamış ve iddiası olmayan bir işletmede mükemmel çalışan bir eleman tarafından çok takdir edilen işler yapabilir. Kısaca berbat bir işletme iyi çalışan elemanlarla kısa sürede başarıya ulaşabileceği gibi çok büyük masraflarla kurulmuş kaliteli bir işletme kötü çalışan elemanlarla çok kötü durumlara düşebilir.

Yaptığımız işle gurur duyacak işler yapmalıyız. İşimizi önce kendimiz beğenmeliyiz. Kendimizin en büyük eleştirmeni olmalıyız.

Biz işimizle gurur duymazsak işimizi geliştiremeyiz, mükemmelleştiremeyiz. Yaptığımız işlerde dünya çapında ender ve başarılı olmak için gayret sarf etmeliyiz ki yaptığımız iş bir anlam kazansın ve takdir edilsin. İşte o zaman büyüyen değer yaratan, iyi kazanan ve kendimize ve çevremize mutluluk yayan bir işletme kurum insan olabiliriz.