Başarı Helvayı Yapabilmektir

Kategori: MAKALELER | 0

 

 

Ülkemizin başarılı girişimcisi Sakıp Sabancı nın bir kitabını okuyorum. Kitabın adı:  “Başarı Şimdi Aslanın Ağzında”

Kitapta girişimciler için denenmiş birçok tecrübelerden alınmış dersler var. Yaşamın içinden deneye yanıla bulunmuş eşsiz bilgiler.

Kitaplar bize geçmişte ve şimdi yaşayan tecrübeli insanların deneyimlerini, öğrendiklerini aktaran değerli bilgiler sunar. Bu bilgiler yararlanabilenlerin çok işine yarar.

Girişimci aynı zamanda iyi bir okur olmalıdır, işini geliştirmek ve farklılaştırmak istiyorsa kendisinden daha deneyimli insanların tecrübelerinden yararlanmalıdır.

Sabancı, başarıyı basitçe özetliyor: Helva yapmak! Sizlere çok basit gelebilir bu tanım, aslında anlatılmak istenen çok açıktır: başarı,  üretim yapabilmektir; üretim ise malzemeleri en uyumlu şekilde bir araya getirmek ve sonuç almaktır.

Girişimci için de başarı aslında basitçe unu, şekeri, yağı bir araya getirip sonunda bir ihtiyacı- helva- üretmek ve satabilmektir.

Yaşamın devamı üretime bağlıdır. Hayat üretimle var olur. İş adamı toplumun ihtiyacı olan mal veya hizmetleri üretir.

Yazar, fikirleri ile kitap üretir, bilim adamı yenilik, teknoloji üretir.  Doğada her canlının bir görevi vardır: üretim yapmak. Ancak üretirse var olabilir, yaşar, hayatına anlam katar, kimliğini oluşturur. Bir işe yaramak tüm canlıların ortak var olma nedenidir; ancak böyle hayat devam edebilir. Girişimcinin var olmasının başarılı olmasının ölçüsü bir pazarı olan, bir ihtiyaç olan ürünü üretip satabilmektir.

Artık sadece üretmek de yetmiyor bu üretimi dünya çapında kaliteli yapmak ve uluslararası pazarlarda satabilmek başarı kabul ediliyor. Dünya çapında örneği olmayan bir mal veya hizmeti üretebilmek ve buna alıcılar yaratabilmek büyük başarıdır. Dünyanın her yerinde üretim yapılmakta ve ulaşım imkânlarının gelişmesiyle her yere ürünler gitmektedir. Rakiplerimiz sadece kendi çevremizdekiler değil benzer işi yapan dünyadaki üreticilerdir, bu nedenle kendimizi dünya çapında üretim – satış yapabilen girişimciler olarak geliştirmemiz gerekiyor.

– See more at: http://www.antalyabugun.com/makale/basari-helvayi-yapabilmektir-22850.html#sthash.QcY9Susf.dpuf

Bir Cevap Yazın