Müşteri ile Empati

Kategori: MAKALELER | 0

 

 

Ürünü ya da hizmeti üretmek yetmez onu satabilmekte önemlidir. Satış olmazsa gelir olmaz, masraflar karşılanmaz, maaşlar ödenmez. İşletmeler için hayati öneme sahip satış için iyi bir pazarlama organizasyonu kurabilmek gerekir. Pazarlamanın en önemli etkinliklerinden biri de satılabilir ürün üretmek için gerekli bilgileri toplamaktır. Pazarlama bölümü üretilecek ürün hakkındaki bilgiler üretime yön verecektir. Dünyanın en kaliteli değerli ürünü üretilse bile satılabilir değilse hiçbir değeri yoktur. Bir ürünün satılabilir olmasının birçok etkeni vardır. Uygun fiyat, kolay erişilebilirlik, ihtiyaç gidermesi, rakiplerinden üstünlüğü, vb. Pazarlama bölümü ürün, fiyat, tutundurma ve dağıtım faaliyetlerini düzenler. Ürün ya da hizmetlerimizin satılabilmesi müşterimizi iyi tanımamızla mümkündür, çünkü ürünü alacak olan müşteridir. Müşterimizi tanımak içinde “Empati Haritası” denilen bir tablodan yararlanırız. Empati haritası müşteri profiline hakim olunduğunda sunulacak faydanın çok daha iyi tasarlanması ve müşteri memnuniyetinin en üst düzeyde temini mümkün olmasını sağlar. Potansiyel olarak ürünümüzü alabilecek müşteri çeşitlerimizden üç tanesini belirleyerek her biri hakkında profil çıkarma çalışması yapmalıyız. Seçtiğimiz bu müşteriye 6 soruyu sorarak müşterinizin profilini oluştururuz.

Ne Görür? (Çevresi, arkadaşları, piyasada onun için sunulanlar) Ne Duyar?               
(Arkadaşları, patronu, onu etkileme gücüne sahip diğer insanlar ne söyler? Ne Düşünür, Hisseder? (Onun için ne önemlidir? Belli başlı kaygıları, arzuları?)  Ne Söyler, Ne Yapar? (Toplum içindeki hal ve hareketleri, görünüşü, başkalarına karşı davranışı?)  Müşterinin Sıkıntısı Nedir? (Korkular, düş kırıklıkları, engeller) Müşterinin Kazanımı Nedir? (İstekler, ihtiyaçlar, başarı kriterleri, engeller)

Müşterilerimiz bizden hangi işleri yapmamızı ister? Onlara Nasıl Yardımcı olabiliriz? Müşterilerimizin beklentileri nedir? Bu beklentilerin karşılanması anlamında onlar için ne yapabiliriz? Müşterilerimizin hangi ihtiyaçlarını karşılayabiliriz? Şirket olarak onların olağan yaşamı  içinde en iyi nasıl yer alabiliriz? Müşterilerimiz onlarla ilişkilerimizin nasıl olmasını bekler? Müşterilerimiz hangi değer(ler) için para harcamaya gerçekten hazırdır? Bu soruları iyi yanıtlaya bilirsek müşterilerimizi daha iyi tanır ve onun beklenti ve ihtiyaçlarını doğru karşılarız. Müşterimizi çok iyi tanımak satış çabalarımızda bize büyük kolaylık sağlar.

– See more at: http://www.antalyabugun.com/makale/musteri-ile-empati-22875.html#sthash.GwHAG37K.dpuf

Bir Cevap Yazın